Aktivity

Plávanie  Badminton  Tennis  Turistika  Rybárčenie  Cyklistika  Zimné športy  Kolkáreň  Ohnisko  Kultúra a pamiatky

Penzión - MI-MA Plávanie

300 m od chaty sa nachádza kúpalisko s liečivou termálnou vodou. Vybavené detskými i plaveckými bazénmi, tobogánom, tenisovým kurtom, minigolfom, športovým areálom a taktiež komplexnými stravovacími službami a občerstvovacími stánkami. Súčasťou poskytovaných služieb sú i klasické masáže a detský autotrenažér. Termálna liečivá voda má velmi priaznivé účinky na choroby a poruchy pohybového ústrojenstva, psychickú a fyzickú záťaž. V prípade záujmu je možnosť absolvovania kompletných procedúr v kúpeloch Kováčová - 175,- Sk/deň.

Kúpele Kováčová  Kúpele Kováčová  Kúpele Kováčová

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Badminton

K dispozícii je kompletný športový areál 300 m od chaty v areáli kúpaliska.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Tennis

300 m od chaty na kúpalisku: tenisový kurt, minigolf,

Možnosť absolvovať školu golfu (odpalisko a 4 jamky) v golfovom areáli Sliač, 5 km od chaty.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Turistika

Pre pešiu turistiku sú v tejto lokalite výborné podmienky. Precházdky do blízkeho i vzdialenejšieho okolia poskytujú poznanie prekrásnej prírody stredného Slovenska s bohatou úrodou hríbov a lesných plodov. Okrem iného je tu aj možnost pozorovania diviakov v chovnej obore, dalej možnost pre deti absolvovat jazdy na koni.

Zaujímavé miesta:
Pustý hrad ..............................................................................7 km
Vígľašský zámok ..................................................................18 km
Hronsecký drevený kostol...................................................10 km
Zvolenský zámok .................................................................6 km
Kúpele Kováčová................................................................. 600 m
Kúpele Sliač .........................................................................4 km
vrch Polana ........................................................................45 km
Harmanecká jaskyna......................................................... 22 km
Bystrianska jaskyna ...........................................................40 km
Nízke Tatry ............................................................................45 km
Badínsky prales .................................................................12 km
Donovaly ..............................................................................38 km
geografický stred Európy
. . . a mnoho ďalších zaujímavých miest . . .

Pustý hrad

Zrúcanina Hrad pôvodne nazývaný Starý Zvolen postavený na sútoku riek Slatina a Hron, na križovatke dôležitej obchodnej cesty "Magma Via", bol správnym a hospodárskym strediskom rozsiahleho územia Zvolenskej veľkožupy.
Od roku 1992 prebiehajúci rozsiahly archeologický výskum prináša množstvo archeologických nálezov /mincí, šperkov, keramiky/ i meraní ukazujúcich, že hrad zaberal plochu 7,6 ha a jeho dávnoveké múry ukrývajú ešte mnoho tajomstiev.

Hronsecký drevený kostol Hronsek

- leží vo Zvolenskej kotline na ľavom brehu Hrona neďaleko od Sliača v nadmorskej výške 308 m. Obec bola založená na rozhraní 13.-14. storočia na území vyčlenenom zo zvolenského kráľovského panstva.

Najstaršou zachovanou stavbou je goticko-ranesančný kaštieľ /hrad/ z roku 1576. Bol opevnený ochranným múrom so štyrmi vežami a obkolesený vodnou priekopou.

Z roku 1775 pochádza druhý kaštieľ, Soosovsko-Géczyovský, je postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami. Má zaujímavú fasádu s rokokovými detailami. V interiéri sú pruské a zrkadlové klenby. Stojí v záhrade, v ktorej je vyše 200 ročná lipa a vzácny exemlár duba.

Vzácnou historickou pamiatkou je drevený artikulárny kostol a drevená zvonica. Bol postavený v roku 1764, bez použitia železných klincov. Nádvorie kostola zdobia 4 lipy, z ktorých 2 sú také staré ako kostol.

Zvolenský zámok

Postavený na južnej strane námestia v r. 1370-1382 kráľom Ľudovítom I. ako poľovnícke sídlo.
Vo východnom krídle je kaplnka s bohato zdobeným gotickým portálom. Prekrásna Kráľovská dvorana má kazetový strop so 78 portrétmi rímskych a habsburgských cisárov a konajú sa v nej komorné koncerty. V súčasnosti je na zámku stála expozícia SNG, výstavy moderného umenia a nádvorie je miestom, kde každoročne začiatkom leta bývajú "Zámocke hry Zvolenské" - festival divadelnej a oprenej scény.

Kúpele Kováčová

Kováčová je podhorská obec severozápadne od Zvolena v nadmorskej výške 290 m. Jej klíma je nížinného charakteru s priemernou ročnou teplotou 8°C. V kúpeľnom areáli klimatické podmienky dotvára kúpeľný les, v ktorom prevládajú ihličnaté stromy.
Kúpele Kováčová patria medzi najmladšie na Slovensku. Najstaršia písomná zmienka o Kováčovej je z roku 1254. Jej obyvatelia pravdepodobne pracovali na Zvolenskom hrade /dnes známy ako Pustý hrad/ ako kováči. Liečivé účinky prameňa ako prví zistili domáci obyvatelia, keď sa v ňom kúpali.
V roku 1929 sa dal pôvodný vrt vyčistiť a prehĺbiť, čím sa založili základy dnešných kúpeľov. Súčasne bol vedľa prameňa postavený neveľký kúpeľný dom a malý hotel s reštauráciou. Po rokoch výdatnoť prameňa začala klesať, preto sa uskutočnil rozsiahly hydrogeologický výskum. V roku 1964 vo vzdialenosti 30 m na severozápad od kúpeľného domu sa podarilo navŕtať nový prameň, ktorý má teplotu 48,5°C.
Dnes ako jediný zásobuje všetky kúpeľné zariadenia. Vyviera z hĺbky 502 m. Kapacitou 3000 litrov vody za minútu patrí k najvýdatnejším prameňom na Slovensku.


Fyzikálne a chemické vlastnosti kováčovskej vody sú mimoriadne priaznivé na balneoterapické využitie.

Liečia sa tu najmä:

CHOROBY POHYBOVÉHO ÚSTROJENSTVA

  • stavy po úrazoch /najmä po zlomeninách a ortopedických operáciách/
  • nezápalové ochorenia kĺbov a chrbtice
  • mimokĺbové formy reumatizmu
  • následné stavy po infekčných artritídach
  • postupujúci zápal kĺbov
  • postupné tuhnutie chrbtice /Bechterevova choroba/

CHOROBY NERVOVÉHO PôVODU

  • koreňové syndrómy podmienené chorobami chrbtice
  • bolestivé afekcie periférnych nervov po odoznení akútneho štádia

Kúpeľná liečba:

Základom kúpeľnej liečby v Kováčovej sú bazénové a vaňové kúpele, doplnené parafínovými zábalmi, klasickou podvodnou a reflexnou masážou a komplexnou rehabiltačnou terapiou. Neodmysliteľný je rehabilitačný telocvik a doplnkom liečby je medikamntózna liečba.

Sliač

Architektonické pamiatky:

  • ranogotický rímskokatolícky kostol Sv. Mikuláša z 13. storočia
  • ranorenesančný kaštieľ Bezeghovcov z 15. storočia kúpele: sú preslávené svojimi minerálnymi prameňmi

Liečba sa špecializuje na choroby srdca a krvného obehu. Na kolonáde vyvierajú pamene: Štefánik, Bystrica, Lenkey a Adam.

Harmanec

Kvapľová jaskyňa Izbica s dĺžkou chodieb 720 metrov patrí medzi obľúbené výletné ciele mnohých turistov.

Donovaly

Vyhľadávané lyžiarske a turistické centrum. Nachádza sa na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, na významnej medzinárodnej turistickej cestnej komunikácii spájajúcej sever Európy s juhom, pričom je možné využiť aj letiská v Poprade, Sliači a perspektívne aj v Žiline. Oblasť Donovál má rozlohu asi 160 km2.
Obec Donovaly, ležiaca na úpätí vrchu Zvolen (1402 m n.m.) v nadmorskej výške približne 1000 metrov pozostáva zo siedmich uhliarskych osád, ktoré vznikali v 17. a 18. storočí.
Dobré komunikačné napojenie, relatívne vysoká nadmorská výška, malebné prírodné zákutia a priaznivé klimatické pomery urobili z Donovál významné stredisko turistiky, cykloturistiky, rodinnej rekreácie, ale hlavne jedno z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Rybárčenie

Kováčovský rybník 800 m od chaty
Zvolenská priehrada 8 km
Ružiná 25 km
Pstruhové potoky v Čachove 20 km

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Cyklistika

V tejto oblasti sú výborné podmienky pre cestnú aj horskú cyklistiku.

Je tu aj možnosť uloženia bicyklov.

Zaujímavé rodinné trasy:

Zo sedla Breziny do Hronskej Dúbravy

- dlžka trasy: 25 km
- prevýšenie: 455/525 m
-trasa slúži na spojenie mesta Zvolen s dolinou rieky Hron a vedie Kremnickými a Štiavnickými vrchmi. Zacína v sedle Breziny /prístup zo Zvolena po št. ceste 66/. Tu odbocíme vpravo a cez Dolné Breziny prichádzame na krizovatku pod Bacúrovom. Z nej pokracujeme vpravo do Ostrej Lúky, z ktorej nás caká zjazd do doliny Hrona. Nadjazdom prejdeme ponad cestu c.50 a vchádzame do obce Budca. Caká nás stúpanie popri potoku Turová do rovnomennej obce a dalej do Trnia. Za obcou po prechode hrebienka je nám odmenou zjazd cez Železnú Breznicu, osadu Huta znova do údolia rieky Hron. Na št. ceste zabocíme a cez obec prichádzame do záveru trasy pri žel. stanici Hronská Dúbrava.

Rodinná cestička - dlžka trasy: 17,5 km
- je prvou etapou realizácie cyklomagistrály pohroním - Zelená stuha Pohronia. Cyklotrasa prechádza zo Zvolena po hrádzi popri rieke Hron do Sliaca, kde je odbocka do Kovácovej. Zo Sliaca pokracuje do Velkej Lúky, odtial po štátnej ceste do Hronseku a Vlkanovej. Z Vlkanovej vedie trasa cez Iliaš do Banskej Bystrice - Radvane po polných prašných cestách. Rodinná cesticka má rovinný charakter a je vhodná pre rodiny s detmi.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Zimné športy

V zime je možnost sánkovania a bežkovania priamo pri chate, zjazdové lyžovanie v blízkych zimných strediskách:

Králová 12 km
Sielnica-Brestová 6 km
ŠPORTCENTRUM SELCE - ČACHOVO 20 km

Ďalej je možnosť dochádzania na vzdialenejšie lyžiarske svahy:
Donovaly 38 km
Šachticky 30 km
Tajov, Králiky 35 km

Donovaly

vyhľadávané lyžiarske centrum. Nachádza sa na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, na významnej medzinárodnej turistickej cestnej komunikácii spájajúcej sever Európy s juhom, pričom je možné využiť aj letiská v Poprade, Sliači a perspektívne aj v Žiline. Oblasť Donovál má rozlohu asi 160 km2.
Obec Donovaly, ležiaca na úpätí vrchu Zvolen (1402 m n.m.) v nadmorskej výške približne 1000 metrov pozostáva zo siedmich uhliarskych osád, ktoré vznikali v 17. a 18. storočí. Dobré komunikačné napojenie, relatívne vysoká nadmorská výška, malebné prírodné zákutia a priaznivé klimatické pomery urobili z Donovál významné stredisko turistiky, cykloturistiky, rodinnej rekreácie, ale hlavne jedno z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku

Lyžiarske stredisko BRESTOVÁ - SIELNICA

Poloha a prírodné podmienky: Lyžiarske stredisko leží v severozápadnej časti Zvolenskej kotliny, v nadmorskej výške do 1026 m. Malebnosť mu dodávajú východné výbežky Kremnických vrchov. Lesný porast tvoria jedľa, dub a buk. V blízkosti lyžiarskeho strediska, na vrchu Žiar sa nachádza zvláštna archeologická lokalita "Sklenný zámok", ktorá sa pre svoju originalitu dostala do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok.
Dobré lyžiarske podmienky lákajú lyžiarov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
K dipozícii sú 4 lyžiarske vleky, v dĺžke 2 100 m, lyžiarska škola, požičovňa a servis lyží, úschva batožín, občerstvenie, bežecké trate 12 km.
Prístup do lyžiarskeho strediska je po upravenej ceste pre osobné automobily, aj autobusovú dopravu. Zabezpečená je aj denná autobusová doprava s odchodom od Prioru Stred vo Zvolene a späť. Priamo v areáli sú parkoviská s kapacitou cca 150 vozidiel. Prevádzka vlekov: od 9,00 do 16,00 hod.

ŠPORTCENTRUM SELCE - ČACHOVO

Turistické a lyžiarske stredisko Čachovo sa nachádza v blízkosti Banskej Bystrice /10 km/ na úpätí Nízkych Tatier. Prístup je po udržiavanej asfaltovej ceste priamo až ku stredisku.
Možnosti zimného areálu:
- lyžiarske vleky:
Doppelmayr dĺ. vleku: 681 m dĺ. zjazdovky: 940 m
Tatrapoma dĺ. vleku: 350 m dĺ. zjazdovky: 400 m
EPV - detský lanový dĺ. vleku: 100 m dĺ. zjazdovky: 100 m
- umelé zasnežovanie
- SKI servis
- požičovňa lyží, saní
Veľmi dobré podmienky pre všetkých lyžiarov na upravených svahoch. Prepravná kapacita vlekov: 2100 osôb / hod. Dostatočné množstvo snehu zabezpečuje umelé zasnežovanie.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Kolkáreň

1 km od chaty je elektronická kolkáreň

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Ohnisko

Priamo pri chate je v altánku kryté ohnisko.
K dispozícii je aj Terasa s grilom a možnosť zapožičania kotlíku na guláš, alebo ražňa na opekanie barana alebo prasiatka.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Penzión - MI-MA Kultúra a pamiatky

Pustý hrad .....................................7 km
Vígľašský zámok..........................18 km
Hronsecký drevený kostol .........10 km
Zvolenský zámok .........................6 km

vo Zvolene: - divadlo, kino, múzeá, . . .
v Banskej Bystrici: - opera, galéria, šikmá veža, ...
historické mesto
Banská Štiavnica:

... historické mesto Kremnica:
- múzeum mincí, ... . . . a mnoho ďalších zaujímavých miest . . .

Pustý Hrad - zrúcanina

Hrad pôvodne nazývaný Starý Zvolen postavený na sútoku riek Slatina a Hron, na križovatke dôležitej obchodnej cesty "Magma Via", bol správnym a hospodárskym strediskom rozsiahleho územia Zvolenskej veľkožupy.
Od roku 1992 prebiehajúci rozsiahly archeologický výskum prináša množstvo archeologických nálezov /mincí, šperkov, keramiky/ i meraní ukazujúcich, že hrad zaberal plochu 7,6 ha a jeho dávnoveké múry ukrývajú ešte mnoho tajomstiev.

Hronsecký drevený kostol

Hronsek leží vo Zvolenskej kotline na ľavom brehu Hrona neďaleko od Sliača v nadmorskej výške 308 m. Obec bola založená na rozhraní 13.-14. storočia na území vyčlenenom zo zvolenského kráľovského panstva.

Najstaršou zachovanou stavbou je goticko-ranesančný kaštieľ /hrad/ z roku 1576. Bol opevnený ochranným múrom so štyrmi vežami a obkolesený vodnou priekopou.

Z roku 1775 pochádza druhý kaštieľ, Soosovsko-Géczyovský, je postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami. Má zaujímavú fasádu s rokokovými detailami. V interiéri sú pruské a zrkadlové klenby. Stojí v záhrade, v ktorej je vyše 200 ročná lipa a vzácny exemplár duba.

Vzácnou historickou pamiatkou je drevený artikulárny kostol a drevená zvonica. Bol postavený v roku 1764, bez použitia železných klincov. Nádvorie kostola zdobia 4 lipy, z ktorých 2 sú také staré ako kostol.

Zvolenský zámok

Postavený na južnej strane námestia v r. 1370-1382 kráľom Ľudovítom I. ako poľovnícke sídlo.
Vo východnom krídle je kaplnka s bohato zdobeným gotickým portálom. Prekrásna Kráľovská dvorana má kazetový strop so 78 portrétmi rímskych a habsburgských cisárov a konajú sa v nej komorné koncerty. V súčasnosti je na zámku stála expozícia SNG, výstavy moderného umenia a nádvorie je miestom, kde každoročne začiatkom leta bývajú "Zámocke hry Zvolenské" - festival divadelnej a oprenej scény.

Banská Bystrica

Má jedinečnú atmosféru historického centra. Historické jadro má mnoho cenných kultúrno-historických pamiatok a má štatút pamiatkovej rezervácie.
Najstaršou sakrálnou stavbou bol Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý ma románske základy.
K najcennejším pamiatkam kostola patrí oltár sv. Barbory z roku 1509 od Majstra Pavla z Levoče.
Z gotických stavieb sa napr. zachoval kostol Sv. Alžbety v Dolnej ulici.
V areáli mestského hradu, ktorý vznikol v rokoch 1494 až 1520 sa dodnes zachoval rímskokatolícky Kostol Sv. Kríža, Matejov dom, pretórium a časť mestských hradieb s barbakanom.
Zachovali sa aj fortifikačné bašty: Pisárska, Mäsiarska, Obuvnícka, Zámocká, Farská a Banícka.

Banská Štiavnica

-dostala mestské privilégiá najneskôr v roku 1238, no ťažba drahých kovov tu bola už dávno predtým.
Časť z jej histórie je zachytená v Banskom múzeu v prírode aj v centre mesta.
V okolí mesta sú vodné nádrže, ktoré boli v 18.-19. storočí súčasťou najvýznamnejšieho a technicky najdokonalejšieho banského vodohospodárskeho systému v Európe. V súčasnosti sú vyhľadávanými miestami rekreácie a vodných športov. V roku 1993 bolo historické mesto Banská Štiavnica s technickými pamiatkami v jeho okolí zapísané na Listinu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

K najvzácnejším kultúrnym pamiatkam patrí:
- Starý zámok
- Námestie Sv. Trojice
- Komorský dvor / Kammerhof
- Kostol Sv. Kataríny
- radnica
- súsošie sv. Trojice
- Nový zámok
- kaplnka Sv. Alžbety
- Klopačka
- Kalvária

Kaštiel v ANTOLE

- barokový kaštieľ v obci v blízkosti Banskej Štiavnice.

Sú v ňom zachované vzácne interiéry, je tam celoslovenská expozícia historického nábytku. V okolí kaštieľa ja historický park.

Kremnica

Patrí medzi stredoveké mestá stojace v čase svojej slávy v centre pozornosti panovníkov. Príčinou boli bohaté zlaté bane. Niekdajšiu slávu Kremnice v súčasnosti reprezentuje predovšetkým zachovaná architektúra. Námastie zastavané prevažne gotickými kamennými domami opevňovali hradby s viacerými baštami a tromi vstupnými bránami. Dnes už existuje len Dolná brána. Od roku 1950 bolo historické jadro vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.


Medzi najzaujímavejšie stavby patrí:
- mincovňa
- Františkánsky kláštor s kostolom
- budovy kremnického múzea
- fara a mestský dom
- baroková fontána v strede námestia
- barokový morový stĺp


Dominantou a zároveň najstaršou časťou Kremnice je mestský hrad. Tvotí ho niekoľko objektov s rôznym využitím a na jeho dvojité opevnenie nadväzuje opevnenie mesta.
Pôvodne na mieste mestského hradu stál románsky kostol s cintorínom a karnerom.
Dodnes sa zachovala spodná časť karnera - Kostnica s románskou klenbou z 13. storočia.
Vrchná časť je gotická zo 14. storočia. Gotická je aj najreprezentatívnejšia časť hradu - kostol Sv. Kataríny.

Penzión - MI-MA - AKtivity

Copyright © 2005                        Úvod | Ubytovanie | Stravovanie | Prístup/Parkovanie | Cenník | Aktivity | Kontakt                                                           webdesign